Ekskursija uz Latvijas Nacionālo bibliotēku.

  1. decembrī mūsu skolas 21 čaklākais grāmatu lasītājs devās ekskursijā uz Rīgu. Turpceļš šķita kā vesela mūžība, kaut arī gleznainie skati spožajā saules gaismā aiz vilciena loga bija kā filmā “Ledus laikmets”.

Izkāpuši no vilciena, devāmies ceļā uz Nacionālo bibliotēku. Mērķis bija viegli sasniedzams, jo bibliotēkas ēka Mūkusalas ielā 3 jau iztālēm bija labi pamanāma. Bibliotēkā mums bija iespēja apmeklēt skatu laukumu 11. un 12. stāvā. Caur lielajiem logiem pavērās Rīgas panorāma.

Ne tikai ārējais veidols, bet arī interjers bibliotēkā ir moderns. Tas piesaistīja mūsu skolēnus, jo gribējās bērnu literatūras nodaļā uzkavēties ilgāk, palasīt  īpaši iekārotajās zonās starp plauktiem, pasēdēt Pepijas mājā un pagulēt šūpuļtīklā, pazīmēt, vai vienkārši pasēdēt skaistajos dīvānos un pašķirstīt grāmatas. Daudzus pārsteidza tas, ka, piemēram, komiksi “Donalds Daks”, plauktā bija visas 29 daļas. Tomēr, ņemot vērā, ka Nacionālās bibliotēkas krājumā ir 42,25 miljoni grāmatu, tas ir tikai nieks.

Spriedām arī par valsts budžeta ieguldītajiem 268 miljoniem, lai varētu uzbūvēt Nacionālo bibliotēku – kādēļ  tas bijis tik svarīgi, uzcelt bibliotēku –“Gaismas pili”.  Līdz secinājām, ka tas ir jautājums uz kuru tikai katrs pats var meklēt un atrast atbildi.

Redzot mūsu interesi par bibliotēku, grupai tika piedāvāta “Orientēšanās spēle Gaismas pilī”. Mūsu uzdevums bija  staigāt pa visu ēku, vai braukt ar liftiem, meklēt karodziņus un atrast atbildes uz jautājumiem, kas iekļauti Latvijas kultūras kanonā. Kas ir kultūras kanons? Tas ir saraksts, kurā apkopotas visu laiku nozīmīgākās kultūras (literatūras, mūzikas, vizuālās mākslas, arhitektūras un dizaina, skatuves mākslas, kino, tautas tradīciju un ainavu skaistuma un daudzveidības) vērtības. Veiksmīgi tikuši galā ar uzdevumu, nedaudz atpūtāmies, paklausījāmies tautas mūzikas kopas koncertu 1. stāvā un devāmies uz Vecrīgu.

Jau no Akmens tilta pamanījām Rātslaukuma Ziemassvētku egli un devāmies turp. Pie egles ikvienam bija iespēja nopelnīt visdzirkstošāko balvu pasaulē un piedalīties viktorīnā, kas saistīta ar Rīgas vēsturi. Un tā, atbildot uz 12 āķīgiem jautājumiem, visas četras komandas nopelnīja  gana daudz punktu, lai saņemtu solīto balvu – katram savu brīnumsvecīti. Tālāk devāmies uz Doma laukuma Ziemassvētku tirdziņu, lai izjustu tuvo svētku noskaņu. Bija pasakaini skaisti, tikai pulkstenis jau rādīja, ka jāsteidzas uz vilcienu un arī aukstais laiks mūs steidzināja.

Ekskursijas dalībnieki bija: Miks Grīnvalds, Marta Freimane, Taisiia Zemtsova, Laura Janova, Džesika Ozoliņa, Fēlikss Āboliņš, Ralfs Miksons, Milans Carevs, Edgars Didžus, Deniss Seļodkins, Markuss Rieksts, Monta Ozoliņa, Keita Else, Daniels Gudeļonoks, Ulvis Ulpe, Lāsma Zemīte, Marsels Vaško, Juris Logins, Kristers Hāns, Aleksandra Popoviča, Elīza Jēkabsone un logopēde Iveta Potašova. Paldies visiem par kopā būšanu, skolotājai Ivetai par lielo atbalstu!

Gribētos novēlēt katram atrast savu Ziemassvētku brīnumu. Varbūt tas ir tepat blakus?

Uz tikšanos nākamajās ekskursijās! Turpinām lasīt un interesēties par pasauli, dzīvi, cilvēkiem – par visu, ko vien varam iedomāties!

Bibliotekāre Elīna